Zasady bezpieczeństwa podczas burzy i huraganów

Pamiętajmy, że burze, intensywne opady deszczu i huraganowy wiatr są bardzo dynamicznymi zjawiskami pogodowymi i występują często z bardzo dużą siłą i intensywnością. Zjawiska te szybko się przemieszczają i często bywają bardzo niebezpieczne.

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może również spowodować pożar, a także uszkodzenie instalacji elektrycznej i wszystkich włączonych do niej urządzeń elektrycznych.

Chcąc minimalizować zagrożenia pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Bezwzględnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak np. wiaty autobusowe – przed nawałnicą najlepiej schronić się w budynku.
  2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Jeżeli nie mamy możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem w budynku, to najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu, np. rów, głęboki dół – podczas huraganu schrońmy się w nim, ale podczas burzy nie siadajmy, nie kładźmy się na ziemi – najlepiej przykucnąć (minimalizując kontakt ciała z ziemią).
  3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i konstrukcji – nie dotykajmy ich w czasie burzy.
  4. Zamknijmy okna i drzwi – nie podchodźmy do nich w czasie nawałnicy. W miarę możliwości wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. Nie planujmy wycieczek w góry, nie wychodźmy z domu, gdy nadciąga huragan lub burza.
  6. Usuńmy z balkonów, tarasów, parapetów i okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że strącone lub poderwane przez wiatr mogą stworzyć niepotrzebne zagrożenie.

Gdy jedziemy samochodem

•  Najlepiej nie kontynuujmy jazdy samochodem w czasie burzy lub huraganu. Zatrzymajmy się na poboczu (włączmy światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jednak absolutnie nie zatrzymujmy się pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi, pod dużymi szyldami reklamowymi. Złamana gałąź, drzewo, słup, szyld/tablica reklamowa może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

•  Jeśli nie możemy się schronić w budynku, to pozostańmy w odpowiednio zaparkowanym pojeździe (w samochodzie jesteśmy względnie bezpieczni, jednak nie dotykajmy jego metalowych części).

•  Gdy nie możemy się zatrzymać to znacznie zmniejszmy prędkość jazdy – miejmy świadomość, że gwałtowne podmuchy wiatru mogą spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.

Gdy jesteśmy nad wodą

•  Najlepiej, podczas burzy i huraganu, nie przebywać bezpośrednio nad wodą.

  1. Bezwzględnie należy wyjść z wody.
  2. Opuśćmy żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. – przycumujmy i zejdźmy na brzeg.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie używajmy telefonu komórkowego. Pamiętajmy również, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest całkowicie bezpiecznie.

Materiał opracował: mł. bryg. Krzysztof Kowal