Dziesięcioletnia dziewczynka ratuje życie mamie

Mały bohater – ma 10 lat i nazywa się Nikola Kamińska mieszka wraz z rodzicami w jednym z jarosławskich bloków.  Uczennica czwartej  klasy Szkoły Podstawowej Im. Królowej Jadwigi w Jarosławiu – to  skromna dziewczynka,  która  wykazała się niezwykłą roztropnością i przytomnością umysłu.

Późnym  wieczorem  15 stycznia br. przebywała wraz z mamą w swoim mieszkaniu, zaniepokoił ją hałas który usłyszała  z łazienki, mama brała kąpiel. Jak otworzyła drzwi do łazienki mama leżała na podłodze, widząc tą sytuację i brak reakcji ze strony mamy, natychmiast chwyciła za telefon i wybrał numer 112, informując co się stało podając wszystkie niezbędne dane.

 Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG PSP Jarosław. Po przebyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono i ewakuowano kobietę z zagrożonego miejsca i udzielono pierwszej pomocy podając tlen. Przybył na miejsce zespół PRM, przejął dalsze działania ratowniczo-medyczne jak również  przebadał dziewczynkę. Ratownicy z JRG  sprawdzili pomieszczenie łazienki na obecność tlenku węgla, pomiar wykazał 200 ppm. Zakręcono gaz do piecyka gazowego oraz przewietrzono całe mieszkanie. Poszkodowana mama Nikoli została zabrana do szpitala w COM Jarosław. Bohaterska postawa,  bo tak trzeba nazwać czyn 10 letniej Nikoli  z pewnością uratował  życie swojej mamie. Zdarzenie to niech będzie zarówno przykładem wzorowej postawy dziewczynki jak i przestrogą dla całego społeczeństwa, zwłaszcza dla wszystkich użytkowników urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gazowe i płynne. Użytkowanie niesprawnych urządzeń grzewczych bądź źle  podłączonych  wiążę się z  śmiertelnym ryzykiem  zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą.

Przypominamy tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, że w sezonie zimowym należy bezwzględnie zadbać o sprawność instalacji wentylacyjnej należy bezwzględnie zadbać o sprawność instalacji wentylacyjnej, zwłaszcza
w pomieszczeniach gdzie używa się urządzeń grzewczych (piece, podgrzewacze wody, kominki, itp.). Zbyt mała wymiana powietrza może doprowadzić do obniżenia poziomu tlenu w pomieszczeniu oraz do powstawania toksycznego produktu niecałkowitego spalania jakim jest czad.